Автобус, влак, трамвай или фуникуляр – всички превозни средства на градския транспорт в Люксембург стават достъпни за всеки гражданин или гост на тази страна.
От 1 март 2020 година всички транспортни средства, които се финансират от държавата, ще станат безплатни. Без билет и дори с празни джобове без пукната стотинка, всеки един човек ще може да се ползва от обществената транспортна услуга без да заплаща за това.
Едиственият платен транспорт, който след 1 март 2020 г. ще остане частично такъв, е железопътният. Държавата няма да субсидира пътуванията в първа класа. По статистически данни услугата „пътуване в първа класа“ представлява 2,7 % от целия обем обществени транспортни услуги – нисък процент на фона на общата картина.
Колко пари ще струва това удоволствие?
Очаква се въведената реформа по план-сметка да струва около 40 милиона евро на година. Според правителството сумата е приемлива и ще се финансира от данъчните реформи, които ще насърчават употребата на градския транспорт, за сметка на употребата на автомобили.
Многото задръствания в Люксембург са довели до тази нестандартна мярка. За 2018 година статистики показват, че човек с автомобил губи средно 33 часа в задръстванията.
Страната се опитва предвидливо да контролира в разумни граници автомобилния трафик и замърсяването на въздуха спрямо развитието си. Малката държава може да се похвали с 3 % икономически ръст, почти 100% заетост на хората и минимална брутна заплата от 2000 евро.
Безплатният транспорт – социална мярка
Според настоящото коалиционно правителство, което при съставянето си записа тази мярка като част от коалиционния план, тази стъпка има социален характер. Премиерът на страната заяви „Когато станата ни върви напред, хората трябва да се възползват от това“.
Зад тази мярка все пак стои един доста по-мащабен план, а именно ивестиция в размер на 2,2 милиарда евро:
– инвестиция в релсов транспорт до 2023 година: удължаване на трамвайни трасета и удвояване броя на железопътните коловози.
– инвестиция в автобуси: до 2030 година всички автобуси трябва да са електрически
Подарък / жест за пограничните на Люксембург райони
Люксембург наброява 600 000 постоянни жители и още други 200 000 души, които живеят в пограничните райони на съседните държави. Всеки ден тези 200 000 души използват собствен или обществен транспорт, за да стигнат до своето работно място в Люксембург.
Използвайки градски транспорт тези 200 000 души след 1 март 2020 година, ще се наложи само да платят за разстоянието от тяхната начална точка до границата с Люксембург.
Понастоящем статистиката показва, че едва 17 % от пътуванията в Люксембург са с градски транспорт. Приоритет за правителството е този % да се увеличи.
Друга държава за пример е Франция, където около 30 града са въвели вече тази мярка. Един от тях е Дюнкерк със своите 88 хил. души.
Какво се случва с касите и гишетата?
След всичките цветя и рози около безплатния транспорт, едно остава неясно – съдбата на касиерите, кондукторите и контрольорите. Около 350 човека са избрали една от тези професии за своя. Местният водещ транспортен синдикат е силно притеснен за бъдещето на тези служители.
Държавата успокоява всички с обещанието, че задълженията на тези хора като служители ще бъдат адаптирани, но до съкращения няма да се стигне. Работните им места ще бъдат запазени.